TALIANSKO-Slovenská bilingválna sekcia

SK | IT

Zážitky „per sempre"

Spať

Hovorí sa, že „odvážnemu šťastie praje". A tak som sa zachovala odvážne a spravila niekoľko krokov, vďaka ktorým mi i šťastie prialo. Nemôžem povedať, že moje kroky boli celkom isté a premyslené, ale skôr spontánne a dosť nečakané. To, že by som požiadala o štipendium, sa mi ani len nesnívalo. No však v máji tohto roka som tak urobila a neoľutovala som. Preto by som vám rada v nasledujúcich riadkoch ponúkla pár postrehov a zážitkov, ktoré som zažila. 

5. júla som sa ocitla sama ako prst v druhom najväčšom meste Talianska, Miláne. Sama som si toto mesto vybrala, pretože to bol vždy môj sen navštíviť ho. S mestom som sa zžila a obľúbila si ho veľmi rýchlo. Je to naozajská metropola, aj zo všetkým, čo k tomu patrí. Hneď druhý deň, keď som ešte ani len netušila kde je sever, som na 10:00 zamierila do školy International House v centre. Stačilo povedať len moje meno a už každý vedel, kto som. Prekvapili ma veľmi srdečným a milým privítaním. V škole som vždy bola do 16:00, no ani jeden deň strávený tu ma nenudil. Profesori boli neskutočne ústretoví, priateľskí, zábavní a veľa nás toho naučili. Každý jeden deň sme sa venovali niečomu inému. Raz to bola gramatika, inokedy počúvanie, čítanie, či slovná zásoba. Všetko mali do detailu premyslené.. Ale nie len cez týždeň, aj cez víkend sme mali čo robiť. Boli sme na Expo, v divadle La scala, na prehliadke hradu Sforzesco, na metropolitnom trhu a mnohých ďalších očarujúcich miestach. Už teraz mi to všetko veľmi chýba.

Rovnako i spolužiaci boli úžasní. Spoznala som a spriatelila sa s ľuďmi naozaj z celého sveta ako Kuby, Číny, Anglicka, Kanady, Švajčiarska, Francúzka, Brazílie... Všetci sme mali jeden cieľ, zdokonaliť sa v taliančine a to nás spájalo. Snažili sme sa dávať pozor na každých hodinách, ničoho sme sa nebáli a užívali sme si každý moment strávený spolu. Aby ste si nemysleli, nebolo to len o učení :D. Každý večer sme sa stretli a podnikli niečo nové. Bol zo mňa na chvíľu nový človek a vychutnávala si to. Veľa ma to všetko naučilo a dodalo sny, inšpirácie a hlavne odvahu do budúcna. Verím, že aj taliančinu som si zlepšila a profesori na mňa budú môcť byť hrdí :D.

Každý deň v Miláne bol pre mňa jedinečným a neopakovateľným zážitkom. Každá jedna skúsenosť, vedomosť, či nové priateľstvo ma obohatili a posilnili. Za uskutočnenie môjho študijného pobytu a neopakovateľnú skúsenosť v mojom živote vďačím spoločnosti EDAS a pani profesorke Markošovej a odporúčam každému z Vás urobiť to isté. Buďme odvážni! J

                                                                                                          Gréta Kočanová, 5.E