Výmenný pobyt

Výmenný pobyt Macerata 1.E

Náš prvý výmenný kultúrny pobyt smeroval do mesta Macerata. Cesta s autobusom trvala približne 13 hodín aj s prestávkami. Po príchode do Macerati, okolo ôsmej večer,  sme strávili náš prvý večer v rodinách. Ochutnali sme výborné jedlo a začali precvičovať taliančinu.

Hneď na druhý deň sme navštívili lýceum s ktorým sa nám konala výmena, Liceo Scientifico Galileo Galilei, kde nás privítala riaditeľka školy. Neskôr sme boli rozdelení na dve skupiny a pozreli sme si priestory školy a videli sme napríklad laboratória. Poobede sme navštívili mesto Sirolo, približne hodinu vzdialené od Macerti, s krásnym výhľadom na more. Cestou späť sme sa zastavili v meste Racanati, ktoré bolo domovom talianskeho básnika Giacomo Leopardi.  Navštívili sme jeho dom, ktorý je stále z časti obývaní a preto sa v ňom nemohlo fotiť ani natáčať.

Ostatné dni sme navštívili napríklad úchvatne Grotte di Frasassi, Ascoli Piceno alebo malé mestečko San Severino.  Jaskyňa, Grotte di Frasassi, patrí medzi najnavštevovanejšie a najznámejšie v Taliansku. V Ascoli Piceno sme mohli vyskúšať vyprážané olivy plnené mäsom, ktoré z tohto mesta pochádzajú.

Keďže región Marche, v ktorom sme sa nachádzali, leží pri západnom pobreží Jadranského mora nemohli sme vynechať výlet k nemu. Pláž sme navštívili dvakrát a najotužilejší z nás sa dokonca aj okúpali. Ostatní sme si namočili aspoň nohy a pozbierali mušle.

Večeri sme trávili s Talianmi s ktorými sa konala výmena. Niektorý z nás sa boli pozrieť na zápas volejbalu, iný zas boli na večernej prechádzke Maceratou. V piatok večer, keďže sa naša výmena pomaly končila, sme išli hrať bowling a laser game. Bol to veľmi zábavný večer. Mnohí z nás tieto aktivity skúsili prvý raz.

V sobotu podvečer sme strávili všetci spolu v parku, kde každý doniesol niečo na jedenie. Hrali sme volejbal, rozprávali sa a hrali karty.

V nedeľu ráno sme sa už iba rozlúčili s rodinami a krátko po šiestej ráno sme vyrazili do Bratislavy. Cesta nám ubehla rýchlo, keďže sme boli všetci unavení tak sme si pospali. Do Bratislavy sme dorazili po siedmej večer. Mali sme šťastie, lebo autobus s ktorým sme prešli vyše 2000 kilometrov sa na parkovisku v Bratislave pokazil. S množstvom spomienok sme sa vrátili šťastní domov.

Naša prvá výmena bola veľmi prínosná, nabrali sme odvahu komunikovať v taliančine, dozvedeli sme sa veľa nového, ochutnali sme výbornú taliansku kuchyňu a vytvorili si nové kamarátstva. Už sa tešíme na Talianov, ktorí k nám prídu na konci mája.

Nina Paulechová 1E