TALIANSKO-Slovenská bilingválna sekcia

SK | IT

Výmena v Bologni

Spať
Tento rok nás prekvapila ponuka kultúrnej výmeny s Bolognou. Hneď sme vedeli, že oproti Olevanu bude toto niečo úplne iné. Spomínala sa aj výmena s Padovou, no nakoniec skončila 2.E v meste, v ktorom prekvapivo bolognské špagety nejedia.
 
Bolognskí študenti, ako aj tí rímski minulú výmenu, navštívili najprv nás. Snažili sme sa im ukázať čo najväčšiu časť Bratislavy a okolia. Podľa mňa sa tu vôbec nenudili, tento rok sme mali všetko dopodrobna naplánované a prispôsobené práve  požiadavkám našich korišpondentov. 
 
Už na Slovensku sme sa s našimi novými kamarátmi poriadne zblížili. Spoločné večery však dali príležitosť upevniť vzťahy aj medzi nami, Slovákmi.
 
Ani nie o dva týždne, toť na konci apríla, bol rad na nás spoznávať neznáme mesto. V Bologni sme nemohli vynechať charakteristické miesta ako Piazza Maggiore, Giardini Margherita alebo Due Torri, kde sme aj trávili väčšinu večerov. Jeden deň sme sa dokonca boli naučiť robiť tortellini, nakoľko práve tortellini vo vývare sú najtradičnejším bolonským jedlom. Spravili sme si menšie výlety aj do Benátok a Ravenny.  Najviac sa mne osobne páčilo v Riccione, pri mori. Bol to najteplejší deň výmeny a síce som sa odtiaľ vrátila červená ako paradajka, bola tam sranda. Všetci sme sa slnili na pláži alebo hrali volejbal. 
 
Nakoľko naši korišpondenti museli chodit takmer každý deň výmeny do školy, stretávali sme sa tam každé rano a mali možnosť ochutnať aj toto prostredie.
 
Na konci nás čakalo emotívne lúčenie. Museli sme opustiť ľudí, s ktorými sme si sadli alebo sa do nich aj zaľúbili. Kus našich sŕdc ostáva v Bologni a možno s troškou šťastia sa s našimi kamarátmi ešte stretneme.
 
B. Ferusva 2E