TALIANSKO-Slovenská bilingválna sekcia

SK | IT

Viete ako sme sa mali v Taliansku?

Spať

Taliansko je pre mňa srdcová záležitosť. A myslím, že vždy bude. Zásluhu na tom bezpochybne nesie aj naše milované Géeles, ktoré tak trochu „potalianštilo“ nielen mňa, ale stavím sa, že aj väčšinu bilingválnej sekcie. Práve táto sekcia zaváňajúca talianskou rodinnou atmosférou robí našu školu v istom slova zmysle špeciálnou. Špeciálnou  vďaka učiteľom, ktorých profesionalita a ľudskosť  idú ruka v ruke spolu. Špeciálnou vďaka žiakom, ktorí sú síce rôznorodí, no spája ich jedno - vášeň pre Taliansko. Špeciálnou vďaka možnostiam do budúcna , ktoré nám nezvyčajná forma štúdia ponúka a závisí len od nás, či šancu vezmeme do vlastných rúk a svoj sen uskutočníme.

Presne o tom bol náš výlet do Talianska. Pani učiteľka Markošová, pani učiteľka Jánková spolu s pánom učiteľom Matteom Vergom a pánom riaditeľom  Pavlom Sadloňom nám síce v spolupráci s honorárnym konzulom Slovenskej republiky v regióne Emilia Romagna pánom  Alvarom Ravagliolim na náš podnet umožnili preskúmať históriou prekypujúcu  Bolonskú univerzitu, študentské mesto Forlì a okolité mestečká, no bolo len na nás, čo si z exkurzie v skutočnosti chceme odniesť. Či  len spomienky na nefalšovanú chuť Talianska, alebo odpovede na otázky týkajúce sa štúdia  na tomto mieste. Spokojné museli byť obe strany. Pán Ravaglioli sa postaral o to, aby klapalo všetko ako švajčiarske hodinky. Jeho štedrosť, nezištnosť a dôveryhodnosť svedčili o jeho charaktere. Je to človek, na ktorého sa dá spoľahnúť a som si istá, že by podal pomocnú ruku každému jednému, komu by sa pošťastilo dostať na univerzitu.

Pre mňa najpamätnejším momentom bolo vidieť divadelné predstavenie o M.R.Štefánikovi, ktoré hrali po slovensky talianski študenti. Ako nám bolo vysvetlené, ide o skupinku študentov, ktorí študujú tlmočníctvo a prekladateľstvo a ako tretí jazyk si spomedzi arabčiny, japončiny a iných náročných jazykov vybrali práve ten náš. Nezvyčajné, však? O to nezvyčajnejšie bolo pre nás komunikovať v Taliansku inak ako po taliansky. A ešte dokonca s Talianmi! Viete, s tými, o ktorých si každý myslí, že k jazykom nemajú žiaden vzťah. No mali by ste vidieť ako plynulo a sebavedome sypali tie najzložitejšie slovenské slovíčka!  Myslím, že to boli práve oni, ktorí nás tak trochu inšpirovali a utvrdili v tom, že možné je aj nemožné. V tej chvíli, keď nás vítali ako vážených hostí z bilingválneho gymnázia a rozprávali  v našej rodnej reči o našom národnom hrdinovi, som bola nesmierne hrdá na to, odkiaľ pochádzam. Tlieskala som a smiala sa spolu s ostatnými.

Natália Srnová, 4.E

Výlet, ktorý som si prežila s mojou triedou, ďalšími žiakmi a učiteľmi GLS, ma poznamenal, ale len v tom pozitívnom zmysle. Som si istá, že nikdy nezabudnem na spoločné chvíle s mojimi spolužiakmi,  všetkými tretiakmi a už zmaturovanými piatakmi. Taktiež chcem poďakovať osobitne a srdečne učiteľom (Marte Markošovej, Kataríne Jánkovej a Matteovi Vergovi) a drahému riaditeľovi Pavlovi Sadloňovi, že nám umožnili nahliadnuť do jednej z najstarších univerzít v Európe - Università di Bologna. Napriek tomu, že  ma výlet neupevnil v mojom presvedčení študovať v budúcnosti na tejto univerzite, i tak ďakujem všetkým za príjemné strávené dni.

Sandra Vaneková, 4.E

Každý človek zacíti v živote pocit, že má druhý domov. Tým mojím je už 18 rokov Taliansko. Keď sa ku mne dostala informácia, že sme ako škola boli pozvaní na 5 - dňovú exkurziu do Talianska na oboznámenie sa so svetom univerzít, mala som veľkú radosť. Plánom bolo navštíviť mesta Forlì, Bologna a Ravenna.

Po náročnej ceste autobusom sme sa ubytovali v hoteli v prímorskom mestečku Milano Marittima, ktoré malo nádherné pláže, v tomto jarnom období ideálne na večerné prechádzky. Prvou zastávkou našej cesty bolo malé historické a študentské mestečko Forlì, kde nás prijal pán starosta. Druhý deň pokračoval prehliadkou Bolonskej Univerzity, ktorá je jednou z najstarších univerzít na svete. Mňa zaujala nielen historická budova, v ktorej sídli administratíva a sekretariát, ale aj možnosti štúdia. V súčasnosti navštevuje školu dokopy 82 000 študentov z celého sveta. S ešte väčším úžasom a prekvapením sme sledovali večer vo Forlì divadelné predstavenie v slovenskom jazyku prednesené talianskymi študentmi. Posledným dňom nášho pobytu bola návšteva upršanej Ravenny, kde sme videli mnoho svetoznámych a jedinečných pamiatok chránených UNESCOM – preslávené ravenské mozaiky.

Pozitívny vplyv na mňa mal aj voľný program, ktorý som využívala na prechádzky pri mori. Po nich nasledovala zvyčajne 4 - chodová večera, ktorej sa nedalo odolať. Deň sme zvykli zakončiť posedením na terase vedľajšej izby, alebo spoznávaním večerných uličiek mesta. No z môjho pohľadu tento výlet nebol len o prehliadkach univerzít a miest, ale aj o upevnení vzťahov medzi žiakmi našej školy. Často sa pri reportážach z takýchto výletov stáva,  že fotografie prikrášľujú realitu. Avšak  v našom prípade z 800 fotiek ani jedna verne nevystihuje naše pocity a zážitky,  ktoré sme si so sebou priniesli.

Caroline Mokrohajská, 4.E