TALIANSKO-Slovenská bilingválna sekcia

SK | IT

Tak ako bolo v Taliansku?

Spať

Túto otázku teraz dostávam veľmi často a nemôžem odpovedať inak, než že výborne. Ale začiatok cesty za touto skúsenosťou sa mi už teraz zdá veľmi vzdialený. Nebola to totiž len otázka mesiaca, koľko trvala letná škola na UPSP v Perudži, toto náučné dobrodružstvo sa pre mňa začalo už oveľa skôr. Predchádzalo mu ťažké a zdĺhavé premýšľanie, na ktorého konci malo stáť moje rozhodnutie.

Chcem ďalšie klasické leto v bezpečí domova, bezstarostné dni v spoločnosti kamarátov a rodiny? Alebo urobím krok do neznáma a strávim polovicu prázdnin štúdiom v novom meste ďaleko od všetkých známych?

Teraz je už jasné, akú podobu nadobudol môj august.

A keď som sa mu vydala v ústrety, nemala som ešte stále najmenšiu predstavu o tom, aké spomienky vo mne zanechá, keď sa raz premení v minulosť.

Dnes už viem, že úsmevné, pretože leto v Perudži bolo plné nových, prospešných zážitkov, a aj prípadné problémy sa dali ľahko zvládnuť a obrátiť na veselé príhody.

Bola som mesiac v príjemnom historickom meste, obklopená nádhernými výhľadmi a prívetivými, ambicióznymi ľuďmi.

V škole, kde boli ľudia z celého sveta, ma veľmi obohatila hlavne možnosť nazrieť do toľkých rozmanitých kultúr a dozvedieť sa tak mnoho zaujímavostí. Páčilo sa mi, že každý rozprával o svojej krajine s láskou a hrdosťou. My Slováci totiž často radšej snívame o iných a zabúdame si vážiť tú našu, čo je veľká škoda. Tu mal každý rád svoj domov, a tak by to podľa mňa malo byť.

So spolužiačkou, ktorá tu so mnou bola, sme počas voľných víkendov videli veľa zaujímavých miest a tešili sme sa na každý výlet. Vždy sme videli niečo, čo nás zaujalo.

Perudža nás privítala priateľsky až familiárne a každý deň v nej bol potešením. Keď nakoniec nadišiel čas odchodu, zhodli sme sa, že keby sme mohli, zbalili by sme si domov spolu s ostatnými vecami aj celé to nádherné mesto.

Fyzicky to nie je možné, ale aspoň v myšlienkach a spomienkach sa ešte stále z času na čas túlame rozprávkovými uličkami mesta čokolády, kostolných zvonov a pestrého porcelánu. 

 

Dajana Maršovská, 4E