Štipendijný pobyt v Taliansku

V prvom rade by sme chceli poďakovať spoločnosti EDAS, ktorá nám poskytla štipendium na študijný pobyt v Taliansku. Obidve sme túžili zlepšiť sa v taliančine a takisto spoznať lepšie kultúru Talianska a to nás viedlo rozhodnutiu požiadať si o toto štipendium. Získali sme ho obe a tak sme mohli vycestovať spolu.

Vybrali sme si Janov, ktoré je prístavným mestom ležiacom na západnom pobreží severného Talianska. Mesto nás zaujalo svojou bohatou históriou, ale tak isto aj preto lebo sme tam ešte ani jedna nikdy neboli.

Do Janova nás odviezol Martin ujo ktorý mal akurát cestu do Talianska. Vyrazili sme nadránom a poobede sme boli v Janove. Ubytovanie sme mali vybavené cez našu jazykovú školu, ktorá nám poskytla bývanie sme u jednej milej pani vo veľkom 9-izbovom apartmáne zariadenom v tradičnom janovskom štýle. Spolu s nami v apartmáne bývalo dievča z Poľska v našom veku, chlapec zo Švajčiarska a mladý pár z Neapolu. So všetkými sme sa rýchlo zoznámili.

Bývali sme 20 minút autobusom od centra Janova, v ktorom sa nachádzala aj naša škola. Prvý deň sme ráno absolvovali v škole vstupný test podľa ktorého nás potom zaradili do najvyššej skupiny. V tejto skupine nás bolo len päť a to znamenalo, že sa nám učitelia venovali intenzívnejšie. Na hodinách sme sa veľa rozprávali medzi sebou, aby sme do našej taliančiny vniesli väčšiu plynulosť. Okrem konverzácii sme na hodinách preberali aj taliansku gramatiku, čítanie s porozumením a počúvanie.

Poobedia sme trávili rôzne, no najčastejšie sme chodievali na pláž, pretože dni boli veľmi horúce. Snažili sme sa vyberať stále iné miesto na pláž, aby sme toho čo najviac videli. Večer sme chodievali aj s našou poľskou kamarátkou prejsť do centra a odtiaľ do prístavu. So spolužiakmi z kurzu sme chodievali na výlety, navštívili známe Janovské akvárium a takisto aj prehliadku mesta Janov.

Predposledný deň nášho pobytu nás prišli navštíviť naši talianski kamaráti z výmenného pobytu spred dvoch rokov, ktorí za nami pricestovali z Milána. Celý deň sme strávili na pláži a večer nám na našom ubytovaní navarili tradičné talianske cestoviny. Lúčenie bolo ťažké, no povedali sme si, že sa sem určite niekedy v budúcnosti vrátime.

Tento mesiac bol pre nás nezabudnuteľný a zažili sme tam nespočetné množstvo srandy a ak by som mala možnosť si to zopakovať, určite by som do toho išla znovu. Ďakujeme ešte raz za túto úžasnú príležitosť.

Linda Kadlicová a Martina Maršálková, 5. F