Aj tento rok Program Erasmus+ ponúkol možnosť učiteľom bilingválnej slovensko-talianskej sekcie nášho gymnázia, zúčastniť sa kurzu pod názvom Zlepšenie integrácie žiakov so špeciálnymi potrebami bilingválneho vzdelávania, ktorý sa konal v čase od 3.6.2019 do 10.6.2019.

Spolu s pánom riaditeľom Sadloňom sa zúčastnili kurzu další 5 učitelia : Iveta Holubcová, Katarína Jánková, Matteo Verga, Dagmar Lehotská, Eva Ihringová.

Nakoľko sa čoraz viac na našej škole stretávame so žiakmi s problémami ako sú dysortografia, dyslexia, dyskalkúlia ako aj Aspergerov syndróm či ADHD, bolo pre nás veľmi prínosné zúčastniť sa špeciálne pripraveného kurzu, vedeného odborníkmi na tieto témy.

Cieľom absolvovania kurzu bolo získať nové vedomosti a praktické zručnosti v oblasti práce so žiakmi so špeciálnymi potrebami.

Kurz trval 6 dní v Taliansku v Rime, v spoločnosti INFOL. Kurz bol rozdelený do viacerých blokov. Prvé dni prebiehali hodiny formou teoretickej výučby a oboznámenia sa s konkretnými pojmami. Posledné dni bola výučba zameraná skôr na riešenie individuálnych problémov a konkrétnych modelových situácií.

Taktiež nám bola bližšie špecifikovaná spolupráca medzi pedagógom, špeciálnym pedagógom, psychológom a rodičom ako aj bližšie objasnenie vhodného  a správneho hodnotenia v jednotlivých predmetoch.

Vzhľadom na to, že výučba prebiehala v talianskom jazyku, okrem odbornej stránky sme si zlepšili aj odbornú teminológiu a zlepšili sme si vedomosti o vzdelávacích systémoch v krajine ako je Taliansko, kde je táto problematika veľmi rozšírená a vcelku dobre prepracovaná.

Samotným absolvovaním mobility vďaka programu Erasmus + , očakávame zvýšenie kompetencií pri práci so žiakmi so špeciálnymi potrebami, rozvíjať nové vzdelávacie postupy a metódy vo výučbe a v neposlednom rade zvýšiť spokojnosť so svojou prácou.

I.H