TALIANSKO-Slovenská bilingválna sekcia

SK | IT

Budovanie kolektívu - teambuilding

Spať

Do slovníka bilingválnej sekcie pribudlo nové slovo – „teambuilding“. Dostalo sa k nám spolu s generačnou výmenou na poste vedúcej bilingválnej sekcie, ktorou sa po mojom dlhoročnom pôsobení stala Ivetka Holubcová. Jedným z jej nápadov bolo zorganizovať pre nás, učiteľov bilingválnej sekcie, krátky pobyt v príjemnom prostredí, ktorý mal svoju pracovnú,  poučnú aj zábavnú časť, teda naozaj poslúžil k „budovaniu kolektívu“, či skôr k jeho utuženiu. Výber miesta padol na oblasť južnej Moravy, konkrétne na Valtice a blízky zámok Lednice.

Odchod z Bratislavy bol v piatok, 19.mája 2017, tesne poobede a prvou zastávkou bola reštaurácia Rychta vo Valticiach, v ktorej sme ochutnali moravské špeciality. Ubytovaní sme boli v príjemnom penzióne s takmer domáckou atmosférou a tu sme absolvovali pracovnú časť našej akcie – hodnotiace stretnutie k projektu Erasmus+ „Zvyšovanie funkčnej gramotnosti v práci učiteľa s informačnými a komunikačnými technológiami“, do ktorého sa zapojilo 13 učiteľov našej sekcie. Katka Kubinová pripravila prezentáciu s výsledkami projektu a v nasledovnej besede sme si pripomenuli, čo všetko sme sa účasťou na projekte naučili a ako sa to dá využiť v našej práci.

Večer nás čakala prehliadka Valtického podzemí, čo je unikátny súbor historických vínnych pivníc sprístupnených verejnosti. História týchto podzemných priestorov siaha pred rok 1270, ale pravdepodobne sú vo Valtickém podzemí ešte ďalšie, doteraz neobjavené miesta. Podzemné priestory neboli vždy využívané len za účelom výroby vína, ale aj ku skladovaniu potravín. Zaujímavosťou je aj vlastná, 16 m hlboká, studňa pod podlahou jednej z chodieb. V minulosti boli jednotlivé pivnice prepojené a pravdepodobne aj spoločne využívané. V súčasnosti je zrekonštruovaných viac ako 900 metrov  historických pivníc a chodieb, ktoré sa nachádzajú v hĺbke 6 – 12 metrov. Toto všetko sme sa dozvedeli od nášho sprievodcu pivnicami, mimochodom učiteľa miestnej strednej školy, ktorý je tiež autorom novotvaru „zavíniť sa“. Hneď pri vstupe do pivnice na začiatku prehliadky ponúkol každému hosťovi pohár dobrého sudového rulandského šedého vína, aby nás „zavínil“ a navodil atmosféru vínnej pivnice. Valtické podzemie malo skutočne čarovnú atmosféru a priamo v týchto priestoroch sme mali aj večeru – tzv. prkénko, čo boli nádherné, bohato naaranžované misy rôznymi druhmi šunky, salám, klobás, syrov a nátierok.  Priamo v priestoroch pivníc sme následne absolvovali riadenú ochutnávku vín. Bola to veľká zábava, sprievodca nás navigoval pri ochutnávke 5 druhov vína. Schválne píšem „navigoval“, pretože od neho sme sa dozvedeli, čím je ten ktorý druh vína charakteristický a akú chuť, vôňu a farbu máme od neho očakávať.  No napadlo by vám, že vo víne môžete cítiť „smotanovú vôňu s jahodovou príchuťou“? Po približne dvoch hodinách sme studené priestory pivníc opustili a nočnými Valticami sa vrátili do penziónu.

V sobotu po raňajkách sme si spravili krátky okruh centrom Valtíc, nakúpili moravské koláčiky pre rodinu a pokračovali v programe. Tento krát sme sa presunuli do zámku v blízkych Ledniciach. Zámok Lednice s rozľahlou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Českej republike. Dnešnú podobu získal pri rozsiahlej rekonštrukcii v polovici 19. storočia v slohu imitujúcom anglickú tudorovskú gotiku. Zámok ponúka návštevníkom niekoľko okruhov, my sme si vybrali prehliadku reprezentačných sál a neoľutovali sme. Mohli sme obdivovať nádherné drevené schodište vysoké cez dve poschodia, vzácne točité schody v knižnici, na svoju dobu veľmi modernú kúpeľňu so splachovacou toaletou, a k tomu všetkému sa nám ponúkali výhľady do prekrásneho parku, v ktorom je zámok umiestnený. Nedostatok času a nepríjemný vietor a chlad nás odradili od prechádzky k minaretu a potuliek po parku. Asi to tak malo byť, aspoň máme dôvod sa na tieto pekné miesta vrátiť.

Naplnili sme teda obsah slovka „teambuilding“? Povedala by som, že vrchovate. Strávili sme spolu príjemné momenty, opäť sa lepšie spoznali, obohatili sme sa o nové zážitky a – čo je veľmi dôležité – už teraz sa tešíme na ďalšiu podobnú akciu.

Ivet, ďakujeme!

Marta Markošová