Kultúrne výmeny

Škola sa snaží zabezpečiť výmenné pobyty žiakov s talianskymi školami. Výmeny trvajú zvyčajne týždeň a majú nasledovný priebeh: počas pobytu v Taliansku sú naši študenti ubytovaní v rodinách a neskôr sú hostiteľmi svojich talianskych rovesníkov v Bratislave. Práve pobyt v rodinách je pre našich študentov mimoriadne vzácnou príležitosťou naplno sa konfrontovať s talianskou kultúrnou a jazykovou realitou v jej rôznorodých prejavoch.

Počas päťročného štúdia sa takéto výmeny uskutočňujú v priemere dvakrát, po prvý raz zvyčajne už v prvom ročníku, aby si žiaci mohli v praxi overiť svoje komunikačné schopnosti.

Za posledné roky sa do výmen zapojili prakticky všetky typy talianskych škôl: klasické a prírodovedné lýceá, stredné priemyselné školy, učňovské zariadenia, stredné pedagogické školy atď. Tieto školy sa nachádzajú ako v severných tak v južných regiónoch Talianska, takže sme mali možnosť navštíviť Miláno, Como, Bergamo a Parabiago v Lombardii, Cuneo a Novaru v Piemonte, Vicenzu a Padovu v Benátsku, Bolognu, Carpi a Forlí v Emilii-Romagni, Perugiu a Gubbio v Umbrii, Rím, Cerveteri, Velletri, Olevano Romano a Rieti v Laziu, Grottaminarda-Avellino v Campanii, Foggiu v Pugli, Quartu Sant´Elena na Sardínii, Terst vo Friuli Venezia Giulia, Savonu v Ligurii, Treviglio v Lombardii a Turín v Piemonte.

Prehľad výmen:

2019 Bologna I.Holubcová, K.Jánková